Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z Instytutu Nauk o Środowisku UJ po raz kolejny wśród najlepszych badaczy na świecie

Naukowcy z Instytutu Nauk o Środowisku UJ po raz kolejny wśród najlepszych badaczy na świecie

Czterech badaczy Instytutu Nauk o Środowisku znalazło się na liście TOP 2% najlepszych naukowców na świecie opublikowanej w 2022 roku. Ranking - opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies - ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego.

Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenie podlega dorobek naukowy poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów.

Twórcy listy przygotowują 2 rankingi. Pierwszy bierze pod uwagę dorobek całej kariery naukowca (do końca 2021). Drugi dotyczy cytowań z roku kalendarzowego, w tym przypadku 2021.

Na liście znalazło się 93 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym czterech związanych z Instytutem Nauk o Środowisku:

  • prof. dr hab. Katarzyna Turnau
  • prof. dr hab. Jan Kozłowski
  • prof. dr hab. Ryszard Laskowski
  • dr Michał Filipiak